09357613765 - 41406461 - 41406441

پروژه طراحی سایت موفق و مراحل اجرای آن

بدون نظر

اجرای یک پروژه طراحی سایت موفق چه مراحلی دارد؟ ساختار شکست کار یک پروژه طراحی سایت چیست؟ شاید به تعداد شرکت هایی که بر روی اجرای پروژه طراحی سایت کار می کنند روش های مختلفی برای این گونه پروژه ها وجود داشته باشد. اما وقتی نوبت به کلیات موضوع می رسد تقریبا می توان گفت همه شرکت ها و طراحان وب سایت به گونه ای یکسان یک پروژه طراحی سایت را اجرا می کنند و تا حدود زیادی در کلیات با یکدیگر اشتراک دارند. در این مطلب سعی کرده ایم مراحل اجرای پروژه طراحی سایت را در ۶ مرحله تشریح کنیم. فکر می کنیم این مراحل تا حدود زیادی بین همه طراحان سایت مشترک است. اگر به تازگی می خواهید سایت خود را برای طراحی به یک طراح بسپارید شاید بد نباشد با مراحل اجرایی کار یک طراح سایت تا حدودی آشنا شوید؛

یک: جمع آوری اطلاعات
طراحان سایت مشتریان گوناگونی از مشاغل مختلف دارند و طبیعی است که گاهی پیش می آید که با شغل مشتری کاملا بیگانه باشند و اطلاعات چندانی از آن در دست نداشته باشند. به عنوان مثال ممکن است مشتری ما یک صندوق سرمایه گذاری، یک نمایندگی بیمه یا یک صرافی باشد، طبیعتا یک طراح سایت با همه این مشاغل و نیازمندی های خاص آن آشنا نیست. بنا بر این اولین گام در اجرای موفق پروژه طراحی سایت جمع آوری اطلاعات در خصوص کسب و کار مشتری است. این اطلاعات معمولا از منابع زیر جمع آوری می شوند:

  • مصاحبه با کارفرما و کارمندان وی و استخراج نیازمندی های ایشان
  • بررسی مستندات، کاتالوگ های تبلیغاتی یا هر مستند مکتوب دیگر در خصوص کسب و کار مشتری
  • بررسی وب سایت فعلی مشتری (در صورت وجود)
  • بررسی وب سایت های رقبا و کسب و کارهای مشابه کسب و کار مشتری

روش های جمع آوری اطلاعات بنا بر شیوه عمل هر شرکت طراحی سایت ممکن است متفاوت باشد.

دو: برنامه ریزی
پس از مرحله جمع آوری اطلاعات و مشخص شدن پیچیدگی ها و نیازمندی های دقیق مشتری، نوبت برنامه ریزی است. برنامه ریزی ممکن است در قالب یک سند مکتوب چند ده صفحه ای، یک جدول یک صفحه ای و یا بسته به اندازه پروژه حتی یک قول و قرار شفاهی بین طراح سایت و مشتری باشد. در هر صورت اولین دستاورد برنامه ریزی، تعیین زمانبندی دقیق پروژه است؛ زمان شروع و پایان پروژه طراحی سایت و مشخص کردن دستاوردهای هر مرحله از پروژه مهم ترین نتیجه فاز برنامه ریزی است.

سه: طراحی گرافیکی
طراحی گرافیکی شاید از نظر تیم طراحی سایت پیچیدگی چندانی نداشته باشد، اما به دلیل تاثیر فوق العاده ای که بر روی مشتری خواهد داشت اهمیت زیادی دارد. چنانچه خروجی مرحله جمع آوری اطلاعات در قالب یک سند کتبی تهیه شده باشد، این سند در اختیار تیم طراح قرار گرفته و طرح اولیه بر اساس سند شناخت و تحلیل نیازمندی های مشتری آماده و عرضه می شود، در غیر این صورت تیم جمع آوری اطلاعات، محتوای مربوطه را در قالب جلسات شفاهی به تیم طراح منتقل کرده و طرح بر اساس آن پیاده سازی می شود. در هر صورت طرح گرافیکی آماده شده پس از جمع بندی، به رویت کارفرما رسانده می شود. در صورت اعلام اصلاحات توسط مشتری اصلاحات بر روی طرح صورت گرفته و مجددا به رویت وی خواهد رسید. بررسی های کارفرما بر روی طرح، طبیعتا تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه خواهد یافت.

چهار: توسعه و برنامه نویسی
طرح گرافیکی پس از آماده سازی به تیم توسعه و برنامه نویسی جهت پیاده سازی ارجاع داده خواهد شد. تیم برنامه نویسی ضمن پیاده سازی طرح گرافیکی در صورتیکه نیاز به توسعه ماژول ها و سرویس های جدیدی بر روی پرژه طراحی سایت وجود داشته باشد اقدام به برنامه نویسی و تولید سرویس های جدید خواهد کرد. پس از اتمام کار، محصول آماده شده بر روی یک دامنه موقت بر روی اینترنت قرار خواهد گرفت.

پنج: تست و تحویل
در این مرحله پروژه طراحی سایت در دو حوزه تست و آزمایش می شود: تست امنیت و تست کارآیی یا Performance؛ در تست امنیت با استفاده از ابزارهای لازم نسبت به انجام تست نفوذ و سایر تست های لازم اقدام می شود. آسیب پذیری هایی که در این مرحله تست می شوند عمدتا شامل xss, injection flows, CSRF و DOS خواهند بود؛ در مرحله تست Performance، کارآیی سیستم در مقابل حجم بار و ترافیک های مختلف آزمون می شود. پس از انجام آزمون های لازم و مشخص شدن باگ های پروژه، نسبت به دیباگ کردن آن اقدام می شود.
پس از انجام کلیه تست های لازم، آموزش های کافی برای کار با سیستم به مشتری ارائه و نرم افزار بر روی نام دامنه و هاست مناسب نصب و پیکربندی می شود.

شش: پشتیبانی
فرایند پشتیبانی معمولا بلافاصله پس از تحویل آغاز می شود. در فرایند پشتیبانی با بکاپ گیری های منظم، انجام تست های دوره ای، پاسخ به سوالات و اشکالات کاربران و … حیات سیستم تضمین می شود. و صد البته ارائه مطلوب خدمات پشتیبانی از پروژه طراحی سایت معمولا ارتباط مستقیمی با سطح مطلوب تعامل مشتری و پیمانکار خواهد داشت.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *