09357613765 - 41406461 - 41406441

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

بدون نظر

بروز و ظهور و ورود سیل آسای گوشی ها و تلفن های همراه هوشمند یا اسمارت فون ها همه چیز را دگرگون کرده است. از عادات مطالعه و ارتباطات خانوادگی گرفته، تا شیوه وب نوردی و گشت و گذار در شبکه های اجتماعی؛ در این میان البته فعالیتی مانند طراحی سایت هم بی نصیب نبوده است. طراحان سایت ها هم تکنیک هایی را ابداع کرده اند که از قافله و سیل همه گیر تلفن های هوشمند جا نمانند. طراحان سایت برای بروز کردن وب سایت ها و هماهنگ سازی طراحی سایت با این فضا، طراحی سایت ریسپانسیو را ابداع کردند.

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟
طراحی سایت ریسپانسیو در واقع مجموعه از تکنیک های طراحی است که کمک می کند سایت طراحی شده در صفحه های نمایش با ابعاد و رزولوشن های متفاوت در بهینه ترین شکل ممکن نمایش داده شود. در طراحی غیر ریسپانسیو، نحوه نمایش یک وب سایت در یک لبتاپ و گوشی تلفن همراه یکسان است. بنا بر این شما مجبورید هنگام مشاهده وب سایت در تلفن همراهتان مدام با zoom in و zoom out کردن سایت در آن جابجا شوید. اما در طراحی سایت ریسپانسیو، اجزا، المان ها، فرم ها و قالب بندی صفحات نسبت به عرض صفحه نمایش حساس بوده و با واکنش به ابعاد صفحه نمایش خود را در بهترین حالت نمایش مرتب می کنند. به عنوان مثال شما در یک طراحی سایت ریسپانسیو و در حالت نمایش موبایل صرفا می بایست صفحه را به بالا و پایین اسکرول کنید و نیازی به اسکرول های افقی، بزرگنمایی و کوچک نمایی تصاویر نیستید.
تصویر زیر تا حدودی گویای تفاوت طراحی سایت ریسپانسیو و غیر ریسپانسیو است.

responsive
سایر مزایای طراحی سایت ریسپانسیو
گوگل در آوریل ۲۰۱۵ اعلام کرد در نتایج جستجوهایی که با موبایل انجام می شود رتبه بیشتری به سایت های ریسپانسیو خواهد داد. البته این لزوما به این معنا نیست که سایت های غیر ریسپانسیو فعلا در جستجوهایی که با ابزارهای دسکتاپ انجام می شود کاهش رتبه شدیدی را متحمل خواهند شد ولی با توجه به مهاجرت کاربران از ابزارهای دسکتاپ به همراه می توان انتظار داشت ورودی های سایت های غیر ریسپانسیو از موتورهای جستجو کاهش داشته باشد، اهمیت این موضوع در آن حد است که امروز ابزارهای آنلاین بررسی سایت ها مثل woorank بخشی از امتیازهایی را که به سایت ها می دهند در خصوص طراحی ریسپانسیو آنهاست.

چطور بفهمیم که یک سایت ریسپانسیو است یا خیر؟
ساده ترین راه این است که سایت مورد نظر را حداقل یک بار با موبایلتان هم چک کنید! در غیر این صورت می توانید با استفاده از ابزارها و یا سرویس هایی مانند Mobile-Friendly Test که توسط گوگل راه اندازی شده است نسبت به تست وب سایت مورد نظر اقدام کنید. این سرویس ضمن اینکه شما را از ریسپانسیو بودن و یا نبودن یک وب سایت مطلع می کند، ایرادات طراحی سایت های ریسپانسیو را نیز فهرست کرده و توصیه هایی را جهت رفع این ایرادات ارائه می دهد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *