09357613765 - 41406461 - 41406441

طراحی سایت دانشگاهی

بدون نظر

دانشگاه ها پیشرو در استفاده از خدمات فناوری اطلاعات و ظرفیت های آن هستند. شبکه جهانی اینترنت در ایران اولین بار در دانشگاه ها راه اندازی شد. بنا بر این دانشگاه ها در استفاده از اینترنت و همپایی با آن حکم “والسابقون السابقون” دارند و نزدیک تر از همه به مفهوم فناوری اطلاعات هستند! از این منظر اجرای پروژه های طراحی سایت دانشگاهی و یا طراحی پورتال دانشگاهی از آن دست پروژه هایی است که به دلیل اشراف کارفرما به عمده ضوابط و استاندارهایی که باید در اجرا رعایت شود بسیار ظریف و در عین حال دشوار است. اما چرا طراحی سایت دانشگاه فی نفسه پروژه مشکلی است:

  • ذینفعان متعدد در یک وب سایت دانشگاهی و تامین نیازها و برآوردن سلایق این گروه های متعدد ذینفع کار را مشکل تر نیز می کنند: اساتید، دانشجویان، معاونت های آموزشی و فرهنگی، پژوهشگران و … گروه هایی هستند که در زمان معماری محتوای پروژه طراحی سایت دانشگاهی باید سلایق و نیازمندی های آنها را از نظر گذراند.
  • وجود سیستم های متعدد نزم افزاری در کنار گروه های متعدد ذینفع از دیگر چالش های اجرای پروژه طراحی سایت دانشگاهی است. سیستم های نرم افزاری آموزش و مدیریت آموزش که خدمات خود را بر بستر اینترنت ارائه می کنند و عموما از طراحی سایت دانشگاه انتطار می رود تا در قالبی یکپارچه خدمات این نرم افزارها را نیز دریافت و مجددا ارائه کند.
  • چالش بعدی در طراحی سایت دانشگاهی، سرعت بالای تولید دانش در دانشگاه است. وب سایت دانشگاه باید بتواند همپا با تولید دانشی که عموما در قالب مقالات علمی است نسبت به دسته بندی و انتشار این حجم محتوای تولید شده اقدام نماید. تنظیم حقوق های دسترسی متفاوت برای هر قلم دانشی یکی از مسایلی است که باید در نظر گرفته شود.
  • عرضه و ارائه خدمات دانشجویی در طراحی سایت دانشگاه از اولویت های اجرای پروژه است. فرایندهایی مانند ثبت نام خوابگاه، درخواست وام دانشجویی، ثبت نام در اردوها، ثبت نام برای استفاده از امکاناتی مانند آزمایشگاه، صدور انواع گواهینامه های اشتغال به تحصیل و … نمونه خدماتی است که در زمان طراحی سایت دانشگاه می توان به آنها توجه نمود.
  • زیر سایت ها در طراحی سایت دانشگاه جایگاه ویژه ای دارند. قطعا هر دانشگاه متشکل از دانشکده ها و معاونت های متعددی است. هر دانشکده به اقتضای ماموریت خود تفاوت ماهوی با سایر دانشکده ها دارد. بنا بر این تجمیع همه دانشکده ها در یک وب سایت غیر ممکن به نظر می رسد. راهکار ارائه شده در این زمینه ایجاد زیر سایت یا زیرپورتال مستقل به ازای هر دانشکده است. در زمان طراحی سایت دانشگاه می بایست به این مساله توجه ویژه داشت و برای آن برنامه ریزی کرد.
  • ماژول ها و سرویس های ویژه مانند تقویم آموزشی، کتابخانه الکترونیکی، نشریه الکترونیکی، بانک چکیده پایان نامه ها، فارغ التحصیلان و … سرویس هایی است که در زمان طراحی سایت دانشگاه باید نسبت به پیاده سازی بهینه آنها اقدام نمود.

آشنایی با مسایل و چالش هایی که در روند طراحی سایت دانشگاهی وجود دارد می تواند تا حد زیادی ضامن موفقیت پروژه طراحی سایت دانشگاه باشد. سایت اکسپرس با مطالعه این چالش ها که نمونه هایی از آنها را از مطالعات خود در صدر این نوشته آورده است می تواند انتخاب مناسبی برای طراحی سایت دانشگاه باشد. اگر انتخاب شما طراحی سایت سایت اکسپرس است با ما تماس بگیرید و یا سفارش خود را از طریق فرم های مربوطه به ما برسانید.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *